Povijest

Udruga Zemljani – Are You Syrious? nastala je kao inicijativa građanki i građana 2015. godine. Te je godine kroz Hrvatsku prolazio humanitarni koridor, te su ljudi nakon registracije u tranzitnim centrima mogli izabrati žele li zatražiti međunarodnu zaštitu u Hrvatskoj ili nastaviti put. Tada je kroz Hrvatsku prošlo više od pola milijuna osoba, bježeći od sukoba i progona u vlastitoj zemlji. Samoorganizirane volonterke i volonteri pružali su podršku u obliku izravne humanitarne pomoći (odjeća, obuća, hrana), najprije na zelenim granicama, a kasnije i u tranzitnim kampovima u Republici Hrvatskoj i Sloveniji. Iz naziva prvog humanitarnog koncerta za ljude u pokretu nastao je i naziv organizacije.

1 Humanitarni koncert Are You Syrious_(2015)

Iz naših izvještaja s terena u prvim danima volonterskog rada razvio se Info Team, koji danas okuplja volonterke i volontere iz svih dijelova svijeta koji, izravno prisutni na terenu ili povezani s osobama na terenu, svakodnevno izvještavaju o izbjegličkoj situaciji, od Turske do skandinavskih zemalja.

6 Kamp Idomeni nakon zatvaranja granica 2016. godine

Godine 2017. nastala je, iz potrebe za dostojanstvenim odabirom odjeće i obuće godine, naša socijalna samoposluga (Free Shop) te Integracijski centar u kojem se kontinuirano održavaju savjetovanja, neformalni tečajevi jezika kao i interkulturni susreti naših volonterki i volontera, tražitelja i tražiteljica međunarodne zaštite, osoba pod međunarodnom zaštitom i svih zainteresiranih sugrađanki, sugrađana i donatorica te donatora.

IMG_4240

Nakon zatvaranja granica u ožujku 2016, a slijedom pogoršanja situacije u Grčkoj, AYS je nastavio podržavati ljude u pokretu pružajući izravnu humanitarnu pomoć. Volonteri i donatori prikupili su nekoliko kontejnera odjeće koji su poslani u kampove u Grčkoj. Također, izradili smo mobilne tuševe i mobilnu kuhinju koji, u suradnji s partnerskim organizacijama, još uvijek pružaju osnovne humanitarne uvjete za ljude u pokretu u Grčkoj i Srbiji.
 AYS je nastavio raditi na širenju svijesti o položaju izbjeglica, prikupljanju donacija i jačanju mreže podrške širom Europe. Zahvaljujući ovim naporima, organizacija je postala snažan simbol solidarnosti i podrške za ljude u pokretu.

7 Kontejner humanirane pomoći za Grčku (2016)

U 2016. godini volonterke i volonteri počeli su provoditi program podrške u jezičnoj i obrazovnoj integraciji za djecu tražitelje međunarodne zaštite koja su boravila u Prihvatilištu za tražitelje međunarodne zaštite u Zagrebu. Osim učenja jezika, za djecu smo organizirali brojne dodatne aktivnosti – proslave rođendana, posjete kazalištima, muzejima i kinima, radionice i različite edukativne sadržaje. Također, provodeći program “Veliki brat/Velika sestra”, naše su volonterke i volonteri pružali podršku roditeljima u komunikaciji sa školom i u prevladavanju jezičnih i kulturnih barijera. Nakon što su te obitelji dobile međunarodnu zaštitu i preselile se na privatne adrese, program smo proširili i na individualnu podršku djeci koja su ostvarila međunarodnu zaštitu u Republici Hrvatskoj. Program se u Prihvatilištu provodio sve do 2020. godine, otkad se većini organizacija civilnog društva više ne dopušta ulazak u Prihvatilište. Program se i dalje provodi za djecu koja su ostvarila međunarodnu zaštitu.

9 Kreativne radionice s djecom  u Prihvatilištu za tražitelje azila (2016)